Рівні можливості для жінок і чоловіків: міжнародний та вільнянський досвід

24 лютого до міста Вільнянськ знову завітала команда проекту «Підвищення видимості жінок та боротьба з ґендерними стереотипами у національній та місцевій політиці України», який Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» реалізує у партнерстві з Національним Демократичним Інститутом за підтримки уряду Швеції. Жінки-депутатки з Антонівської, Гнаровської, Михайлівської, Михайло-Лукашівської, Привільненської (Вільнянський район), Підгірненської (Новомиколаївський район) сільських рад, представники міжфракційних груп «Рівні можливості» у Вільнянській міській і районній радах і уповноважений з ґендерних питань у Вільнянській міській раді Віктор Плахотя на навчальному семінарі «Ґендерний аспект у роботі органів місцевого самоврядування» підвищили свій рівень знань щодо ґендерної політики, принципів ґендерної рівності, законодавства України та можливостей місцевих депутатів впроваджувати політику рівних прав і можливостей.

Захід відкрила міський голова Вільнянська Наталя Мусієнко, яка вже тривалий час співпрацює із Запорізьким благодійним фондом «Єдність» за майбутнє» для забезпечення ґендерної рівності. За її активного сприяння у міській раді створена перша в Запорізькій області міжфракційна депутатська група «Рівні можливості», призначено уповноважену особу з ґендерних питань – заступника міського голови Віктора Плахотю, внесли до положень про постійні комісії контроль за виконанням Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків», при розподілі бюджетних коштів враховується ґендерний аспект, зокрема, виділені кошти на нічне освітлення та ремонт тротуарів для покращення рівня безпеки жінок.

Жінки-депутатки з сільських рад відзначили, що вперше дізналися про ґендернуполітику, передовий міжнародний та український досвід. Учасники та учасниці семінару проаналізували виконання Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків». Вони відзначили, що дуже важливо контролювати, чи є у колективних договорах положення про поєднання сімейних і професійних обов’язків, що дає можливість жінці мати гнучкий графік роботи, займатися вихованням дітей, чи, навпаки, чоловікові взяти декретну відпустку по догляду за дитиною, якщо дружина заробляє більше. Бо стереотип «годувальника сім’ї» часто змушує чоловіків обирати більш високооплачувану роботу. Тому в школах, дитячих садках, закладах соціальної сфери не вистачає чоловіків.

Сільські жінки більш активні, ніж чоловіки, у суспільно-політичному житті, тому в сільських радах переважають жінки-депутати, і це є ґендерною проблемою, відзначили учасниці семінару. На найнижчому рівні влади, де найменше коштів та багато відповідальності, жінка у владі, окрім сім’ї, роботи, депутатської та громадської діяльності, займається також домашнім господарством і це важкий тягар. Тому потрібно активніше залучати чоловіків до прийняття рішень у радах, підвищувати їх професійний рівень, робити позитивні дії для забезпечення ґендерного балансу.

Призначення уповноваженої особи з ґендерних питань у радах і підприємствах дає можливість проводити ґендерно збалансовану політику. Зокрема, наочний приклад – уповноважений з ґендерних питань у Вільнянській міській раді Віктор Плахотя, котрий взяв участь у навчальному семінарі. Цей досвід є корисним для впровадження у сільських радах, зазначили жінки-депутатки.

Аналіз статистики щодо жінок і чоловіків, хлопчиків та дівчат необхідний для врахування цієї інформації для справедливого розподілу бюджетних коштів з урахуванням ґендених і вікових потреб. потреб жінок і чоловіків, хлопчиків і дівчат. Досвід ґендерно орієнтованого бюджетування у Швеції та Україні зацікавив учасників семінару.

Керівник проекту, депутат Запорізької міської ради трьох скликань Тамара Огородова відзначила, що міжфракційні депутатські групи, які створюються за кордоном та в Україні, дають можливість впроваджувати ґендерні ініціативи та політику рівних прав і можливостей у громадах. За півтора року реалізації проекту в Запорізькій області створено 13 міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» у місцевих радах різних рівнів, в тому числі – найперша – у Вільнянській міській раді та одна з перших – у Вільнянській районній раді. Ця інформація дуже зацікавила жінок-депутаток із сільських рад.

На заході панувала дружня атмосфера. Жінки-депутатки познайомилися зі своїми колежанками з різних рад, висловили побажання співпрацювати і надалі із Запорізьким благодійним фондом «Єдність» за майбутнє» шодо ґендерної рівності.

«Дуже приємно, що взяв участь у цьому семінарі. Дізнався багато цікавого, добре попрацював над аналізом ґендерного законодавства. Дізнався про ґендерні проблеми на рівні сільських рад від колежанок. Тому хочеться, щоб ґендерна політика впроваджувалася і на рівні Вільнянського району» Віктор Плахотя, уповноважена особа з ґендерних питань у Вільнянській міській раді, заступник міського голови м. Вільнянськ.

«Дуже важливо, щоб такі заходи проводилися постійно та охоплювали багатьох жінок-депутаток. Знання з ґендерної рівності та їх практичне застосування дуже важливі. Ми побачили для себе нові можливості. Хочемо і надалі співпрацювати з вами» Ірина Водень, голова Антонівської сільської ради.

«Завдяки цьому навчальному семінару подивилася на повсякденні справи з іншого боку. Буду застосовувати ці знання на практиці, зокрема, враховувати ґендерну складову в проектах. З’явилися нові ідеї та бажання співпрацювати» Юлія Макаренко, депутат Гнаровської сільської ради.

Опубліковано у Інше, Новини міської ради. Додати до закладок постійне посилання.